Новата банкнота от 50 паунда ще носи лика на Алън Тюринг

0
Тюринг

Националната банка на Великобритания разкри дизайна на новата британска банкнота от 50 паунда. На нея ще бъде изобразен лика на компютърния учен, дешифрирал Енигмата по времето на Втората световна война, Алън Тюринг.

Тюринг е избран като следващия образ на 50-паундовата банкнота още през юли 2019г.

Това е признание за неговата новаторска работа по математика и компютърни науки. Както и за ролята му в разбиването на кода на Engima. Освен това, Тюринг има редица трудове и в областта на логиката и компютърните на науки. Популярен негов модел е „теста на Тюринг“.

Банкнотата ще влезе в обращение във Великобритания от 23 юни тази година.

Тя включва редица детайли, свързани с живота и наследството на Тюринг.

Те включват технически чертежи на устройството за дешифриране на Енигмата, низ от тикер лента с рождения ден на Тюринг (23 юни 1912 г.), представена в двоичен вид. Както и зелено и златно защитно фолио, наподобяващи микрочип, и таблица с математически формули, взети от един от най-известните документи на Тюринг.

Освен почитта към научните постижения на Тюринг. Той е избран да бъде изобразен на банкнотата от 50 паунда и заради историята на преследването на неговата хомосексуалност от страна на правителството на Обединеното кралство по това време.

Тюринг открито демонстрира своята сексуалност пред приятелите си. Но пред 1952 г. бива арестуван и обвинен в „груба непристойност“ за хомосексуални действия, които по това време са били незаконни в Англия и Уелс. Промяна в закона настъпва едва през 1967 г., когато хомосексуализма бива декриминализиран. Въпреки промените в закона обаче, наказателното преследване на еднополови отношения в страната продължава десетилетия след това.

Тюринг не отрича обвиненията и бива осъден на т.нар. „химическа кастрация“.

„Без съмнение от всичко това ще изляза като различен човек, но като такъв, какъвто никога не съм срещал“.

Пише той в писмо, преди да му бъде повдигнато обвинение.

Брилянтният учен умира две години по-късно на 41-годишна възраст. Той се самоубива, изяждайки ябълка, покрита с отровния цианид. Така пресъздава сцена от една от любимите си детски приказки (Снежанка на Грим).

Някои историци все още спорят дали това е самоубийство или случайно отравяне. Макар че запознатите биографи с живота на Тюринг и физиологичните и психични ефекти, които преследването е породило у него, нямат съмнение, че геният е имал суицидни намерения в продължение на дълъг период от време.

Тюринг и десетки хиляди други мъже, осъдени за същите престъпления, бяха помилвани през 2017 г.

Това става след 10-годишна кампания, водена от бившия депутат Джон Лийч. Лийч каза, че отношението към Тюринг днес буди „национално смущение и е пример за това какво може да бъде обществото в най-лошите си моменти“. Както и че очаква поставянето на лика му на 50-паундовата банкнота, да доведе до повишаване на общественото внимание към живота и творбите му.

„Почти е невъзможно да се изрази с думи приноса, който Алън Тюринг е направил за обществото. Но може би най-трогателният пример е, че работата му е съкратила значително Втората световна война и е спасила живота на 21 милиона души.“

каза Лийч през 2018 г.

„Поставянето на образа на Тюринг върху банкнотата от 50 британски лири поне би помогнало да се признае неговият безпрецедентен принос за обществото и науката. Но по-важното е, че ще служи като ярък и откровено болезнен пример и напомняне за това какво сме загубили заедно с Тюринг. И какво бихме могли да загубим отново, ако някога позволим този вид омразна идеология да победи в обществото.“

гласи пълното изказване на Лийч по повод обявяването на новата банкнота.

В интервю за BBC News племенникът на Тюринг сър Дермот Тюринг каза, че има още много работа, която трябва да се свърши, за да бъде почетена истински паметта на Тюринг.

Както и да се отдаде необходимото на срамното петно в историята на Великобритания. Каквото представлява неговото преследване, довело до силно вероятното му самоубийство.

„Мисля, че Алън Тюринг би искал да помислим за неща като недостатъчното представяне на жените в научните дисциплини. Недостатъчното представяне на деца от чернокожи и етнически малцинства в STEM предмети и дисциплини в училище. Защо не им се предоставят възможностите, които трябва да имат. И защо това е ужасно за всички нас. Както и какви са размерите на загубите, които претърпяваме, когато не достигаме до един голям набор от човешки капитал, който не успява да бъде достатъчно добре представен или реализиран на пазара на труда или в сферата на образованието. Наистина, смятам, че имаме още много работа.“

племенникът на Тюринг – сър Дермот Тюринг.

Източник: kaldata

Остави коментар

Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да Ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във Вашият браузър и изпълнява функции като разпознаването Ви, когато се върнете на нашият уебсайт. Това помага на екипът ни да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни за Вас.