Липса на апетит при покачване на мускулна маса

0
sports dumbbells

3 съвета как да се справиш с проблема на мускулната маса

При изготвянето на хранителен режим за покачване на мускулна маса има много променливи. Трябва да внимаваме и да нагодим добре, според целта и телосложението си. Но без съмнение най-важното условие е да си осигурим калориен излишък. С други думи – да приемаме повече калории от колкото горим.

Но когато тренираш усилено за покачване на мускулна маса гориш доста калории, а тези, които приемаш, са още повече. Понякога това количество идва в повече и се оказва че апетитът не е толкова добър, колкото ни се иска.

Няколко съвета как да се справиш с липсата на апетит по време на такъв режим. И ще направиш приемането на големия брой калории по-лесно.

1. Промени броят или честотата на храненията си за деня

Стига да приемаш достатъчно калории и макронутриенти за деня, колко често ще се храниш не е от толкова голямо значение. От анаболна (растежна) гледна точка, за тялото няма значение дали ще се храниш 3 или 5 пъти, през 2 или през 4-5 часа.

Ако храненията ти идват твърде чести – увеличи количеството храна на хранене и намали бройката им. 3 хранения през около 4-5 часа.

Ако пък проблемът е в прекалено многото храна наведнъж – разбий я на по-чести и по-малки хранения. Можеш да стигнеш до 5-6 хранения за деня, през 2,5-3ч интервал.

2. Наблягай на храни, богати на калории

Ако апетита липсва, успех с поглъщането на 3000 калории и отгоре, главно от пилешко месо, ориз и картофи…

Да, чистият протеин и качествените въглехидрати са абсолютно задължителни в режима за покачване на маса, но ако не можеш да приемеш достатъчно от тях, за да си осигуриш калориен излишък за изграждане на мускулатурата – нещата се обезсмислят.

Татка че едно евентуално решение, макар и не перфектно, е да замениш част от тези храни с такива, по-богати на калроии. Това ще означава, че ще приемаш същите калории в по-малък грамаж храна, а това ще те облекчи при липса на апетит.

Ето няколко конкрети съвета за това:

  • Включи си по шепа сурови ядки и/или сушени плодове като добавка между основните хранения.
  • Част от водата за деня (1-2 чаши) можеш да замениш с 1-2 чаши пълномаслено прясно мляко. Вкусно е, а 2 чаши от него лесно ще добавят около 250-300ккал към приема ти за деня, без да ги усетиш.
  • Хапни салатата към основното с 10тина грама зехтин допълнително. Това са още близо 100ккал, и то от полезни мазнини.
  • Добави шепа стафиди към закуската си. Дали ще са в купата с овесени ядки или като „десерт“ след протеиновия омлет или тост – решението е твое.

Комбинирайки няколко от тези идеи лесно ще си спестиш до 1000ккал от основната храна за деня, която би ги набавила от доста по-голям грамаж.

3. Възползвай се от течната храна (шейкове)

Един от най-бързите и лесни начини за набавяне на голямо количество калории при режим за покачване е приемът на блендирани миксове.

Помисли си кое е по-лесно за прием и преработка – 200 г пилешко+200г картоф+200г броколи или 60г суроватъчен протеин, блендиран с 200 г мляко, 1 банан и малко овесени ядки.

Със сигурност течният вариант е доста по-лесен начин да се сдобиеш с нужните калории. Но шейковете не са пълноценни заместители на приготвената храна и трябва да се използват по-скоро като допълнение към нея. За да ни улеснят с набавянето на необходимата енергия за деня. Тогава, когато или нямаме време за приготвянето на ястието, или нямаме апетит за приема му.

Остави коментар

Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да Ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във Вашият браузър и изпълнява функции като разпознаването Ви, когато се върнете на нашият уебсайт. Това помага на екипът ни да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни за Вас.