Как да поправиш метаболизма си след изтощителна диета?
За съжаление, дългите, крайно-ограничаващи и нездравословни диети са също така и най-широко разпространените в интернет пространството, а и не само… Много начинаещи, които са решили да влязат във форма и да стопят излишните килограми, попадат първо на тях.
С тези диети колкото и да сваляме калорийния прием, мазнините сякаш не се топят така, както би трябвало при толкова малко приети калории, а процесът дори изглежда, че се забавя и спира в даден момент. Или пък сваляме набързо няколко килограма, но след като спрем с диетата, бързо ги връщаме обратно. И така, порочният кръг се завърта наново.
Незадоволителните и краткотрайни резултати от тези крайни диети държат на изтощение тялото и забавянето на метаболизма, заради прекомерните ограничения. А когато ниският калориен прием е комбиниран и с неподходяща тренировъчна програма, която допълнително изтощава тялото, то изгаря още повече калории и прави дефицита огромен, проблемите стават сериозни!
Е, време е за решение! В тази статия ще намериш обяснение как точно крайните нискокалорични диети вредят на метаболизма и как да поправиш негативните последствия от това, за да можеш да продължиш успешно напред към целта си.
За да намерим решение обаче, първо трябва да се запознаем с проблема:
Как вреди на метаболизма нездравословната диета?
Твърде често дългите периоди на прекомерно ограничение на храната, в комбинация с претрениране, изтощават метаболизма и го забавят. Повечето начинаещи започват с идеята, че диетата се базира изцяло на простото правило – яж по-малко, гори повече. И щом е така – всичко е наред. За съжаление този начин на мислене е твърде далеко от истината. Но начинаещият все още не го знае – несъзнателно забавяйки метаболизма си, което води до забавяне и на резултатите – той започне да приема все по-малко и по-малко калории, а в същото време – увеличава времето, прекарано в тренировки, с надеждата да ускори процесът. И въпреки всичко – кантарът все по-често се запъва на една и съща цифра и резултатите замират…
Това, което в действителност се случва, са резки и неблагоприятни промени на хормоналните нива в тялото. С намаляването на приетата енергия (калории), нивата на някои хормони в тялото (Т3, Т4, лептин) започват да намаляват, с цел постигане на хомеостаза (стабилна среда).
В същото време, поради липса на достатъчно енергия, тялото се обръща към един от най-удобните си източници за нея – мускулната тъкан. Започва нейното разграждане, а това води до още по-забавен, затормозен метаболизъм.
Друга причина резултатите да се забавят е, че докато тренираш все по-усилено, за да бориш застоя, тялото става все по-издръжливо на натоварването, което поемаш и ефективно в преодоляването му. Това значи, че с напредване на времето на него ще са му нужни по-малко калории, за да извършва същата физическа дейност, което значи, че ще е нужно или повече време за тренировки, или по-сериозно натоварване, за да се постигат същите резултати като в началото. Но при изтощеният и забавен метаболизъм – тези решения честно не са вариант.
И постепенно, след дни, седмици или месец-два, в резултат на непрекъснатото прекомерно ограничение на храната, в комбинация с претоварване от тренировките, водят до срив – тялото няма повече сили и енергия да се справи с всичко това, появяват се пристъпи на отчаяние, летаргия, неконтролируем глад… И човек се отказва, защото повече не може да го понесе.
Резултатът е изтощено тяло, посредствени, краткотрайни резултати и обезсърчаване да продължиш да се бориш.
Но няма смисъл да се отказваме! Всяка грешка може да бъде поправена и този случай не прави изключение! След като вече знаем какво изтощава и затормозява метаболизма, е време да разберем какво можем да направим, за да го поправим и да продължим напред.
Интересното тук е, че правилният подход лежи на същите две основи – калориен прием и тренировки. Ключовата дума тук обаче е – умерено! Умерен подход както при храненето, така и при физическата активност, който не само ще ти помогне да поправиш последиците от крайните диети, но и ще ти осигури дълготрайни и здравословни резултати, които ще можеш да запазиш!
Как да поправим метаболизма си с упражнения?
Започваме с упражненията. И по-точно – колко време трябва да им отделиш в своята програма за отслабване.
За начало трябва да започнем с 3-4 тренировки седмично. Като е достатъчно да отделим 30-45 минути за всяка. Най-много час. Това прави общо около 2.5 до 4 часа упражнения на седмица. Освен това не трябва да събираме цялото натоварване в поредни дни, за да дадем на тялото си време за почивка и възстановяване между тренировките.
Вариант 1 – тренировки през ден:
- Ден 1: Тренировка
- Ден 2: Почивка
- Ден 3: Тренировка
- Ден 4: Почивка
- Ден 5: Тренировка
и т.н., докато стигнеш 3 или 4 тренировки за седмицата.
Вариант 2:
- Ден 1: Тренировка
- Ден 2: Тренировка
- Ден 3: Почивка
- Ден 4: Тренировка
- Ден 5: Тренировка
- Ден 6: почивка
Т.е. 2 дни тренировки, последвани от един ден за почивка.
И двата варианта са добри, можем да изберем този, който най-добре се вписва в нашето ежедневие и пасва на нашите физически възможности. Освен това е добре да заложим предимно на силови тренировки, с тежести или само със собствено тегло, ако не разполагаме с друго.
Причината да заложим предимно на силови тренировки като физическа активност, е че те развиват и разработват мускулатурата и така забързват метаболизма. Това е така, защото мускулът е силно метаболитно-активна тъкан, която означава, че изисква много енергия (калории) от тялото, за да я поддържа то. А това означава по-бърз метаболизъм. Колкото повече разработваме мускулатурата, толкова по-лесно става изгарянето на мазнините и запазването на добрата форма на тялото.
Кардиото също има своите предимства, но на него трябва да гледам по-скоро като на допълнение към силовите тренировки, а не като основен начин за отслабване. Защото ако разчитаме само на кардио – ще отслабваме по-бавно, а и няма да оформим тялото, тъй като мускулатурата, която го оформя, ще остане слабо-развита. Това може да доведе до отпусната, нездравословно изглеждаща фигура и увиснала кожа на места. Но в комбинирана тренировъчна програма със силови тренировки, кардиото е много по-ефективно и полезно. И определено може да ни донесе допълнителни позитиви.
Как да поправим метаболизма си с правилно хранене?
Подходящият хранителен режим също е основна стъпва в решението на проблема с бавния метаболизъм. И ако до момента сме спазвали крайна, нискокалорична диета, трябва да сме готови постепенно да вдигнем калорийния прием.
Знам, говорим за отслабване, и вдигането на калориите не звучи като решение, но е така. За да отслабвам, трябва да поддържаме калориен дефицит, но не прекалено голям. Затова започваме постепенно да вдигаме калорийния си прием с по 100-150 ккал на седмица, докато стигнем подходящото количество. По този начин промяната ще е плавна и няма да стресираме тялото си допълнително. А и можем лесно да изчислим калориите си с онлайн калориен калкулатор.
Освен подходящ калориен прием, трябва да осигурим на тялото си и добро съотношение и количество макро- (белтъчини, въглехидрати, мазнини) и микроелементи (витамини и минерали), за да се възстановява пълноценно, да нормализира хормоналните си нива и като цяло – да бъде здраво.
И още нещо, в заключение…
Ако метаболизмът е много изтощен, резултатите няма да дойдат веднага. Дори да поправим грешките в тренировките и храненето, може да минат 3-4 седмици на застой, преди да усетим подобрение и нещата да тръгнат отново в правилна посока. Това време е нужно на тялото, за да се запаси с достатъчно енергия и суровини, за да върши работата си пълноценно, да нормализира хормоналните си нива и да разработи метаболизма.
„Хубавите неща стават бавно!“ – Една максима, към която можем да се придържаме в случая.