100 Национални Туристически Обекта – част 1
Движението е създадено през 1966 г. по инициатива на Българския туристически съюз. Основната му идея е всеки турист да се запознае с най-хубавите и най-свидните за всеки българин планини, природни и исторически забележителности, музеи и паметници. Началото е поставено на Черни връх в планината Витоша. Още през следващата година през месец юли, на връх Мусала, първите призьори получават златните си значки. Днес в страната има над 8900 души носители на златни значки.
Движението се ръководи от Национален координационен съвет, в който са включени представители на всички институции, ведомства и организации, имащи отношение към движението.
През 2003 г. БТС съвместно с министъра на младежта и спорта Васил Иванов – Лучано възроди движението “Опознай България – 100 национални туристически обекта”. Актуализиран бе списъкът на обектите. Националното движение не е прекъсвало през последните 13 години, макар и с 10 пъти по-малко на брой участници. От възстановяването на движението през 2003 г. до днес са се включили близо 80 хиляди нови участници.
“Опознай България – 100 НТО” е една от най-престижните инициатива на БТС. То е най-популярното обществено движение и е емблематично за съюза, без аналог е не само у нас, но и в света. Досега милиони хора са се докоснали до многовековната богата история на България и до нейната неповторима природа. Има участници не само от България, но и от Германия, Русия, Франция, Дания, САЩ, Сърбия, Украйна. Уникалността на движението е в това, че то е многопластово, обхваща не само исторически, но и културни, природни и археологически забележителности. Към вече утвърдените обекти се включват нови, с което се дава възможност на участниците да имат по-голям избор при посещаване на забележителностите в страната ни.
Проследете поредицата ни: 100-те национални туристически обекта.
- 100те Област Благоевград – част 2
- 100те Област Бургас и Варна – част 3
- 100те Област Велико Търново и Видин – част 4
- 100те Област Враца, Габрово и Добрич – част 5
- 100те Област Кърджали, Кюстендил и Ловеч – част 6
- 100те Област Монтана, Пазарджик и Перник – част 7
- 100те Област Плевен, Пловдив и Разград – част 8
- 100те Област Русе, Силистра и Сливен – част 9
- 100те София-град – част 10
- 100те Област София – част 11
- 100те Област Смолян и Стара Загора – част 12
- 100те Област Хасково, Шумен, Търговище и Ямбол – част 13
Източник: btsbg.org